İsveç’e Gelmeden Önce Yapmanız Gerekenler

Buraya gelmeden önce, zamanımın çoğunu ihtiyaç duymadığımı fark ettiğim şeyler hakkında endişelenerek geçiriyorum. Başvurunuzu yapmaya başladığınızda, baskı yeterlidir ve endişelenmeniz gereken çok şey vardır. Farklı bir ülkeye başvurmadan veya gelmeden önce her zaman bu kadar basit ama rahatsız edici düşünceler vardır, örneğin arkadaş edinmeme korkusu veya çok iyi iletişim kurma.

Bu yüzden, hiçbir şey için kötülük yapmanıza engel olmak için, size İsveç’teki bir üniversiteye gelmeyi düşünmeden önce üzerinde durmanız gerekmeyen birkaç küçük şey söyleyeceğim.

  • “Çok fazla ingilizce hata yaparsam ne olur?”

Bu, (neredeyse) ilk dili İngilizce olmayan herkesin kendilerine sorduğu bir sorudur. Ancak hata yapmak veya bazı kelimeleri unutmak için endişelenmeyin! Dürüst olmak gerekirse, bu herkes için ve burada olur, insanlar başka bir ülkeden olduğunuzu bildiğinde bazı hataları tamamen anlarlar. Ve burada İsveççe ingilizce’nin de ikinci dil olduğu gerçeği var, bu yüzden küçük hataları tamamen anlıyorlar ve bazı kelimeleri unutuyorlar.

  • “Güçlü bir kültürel şokum olursa ne olur?”

Bu yüzden İsveç harika bir seçim! Kültür zengin, ilginç yiyecek ve alışkanlıklarla dolu. Fakat aynı zamanda insanların dışa göstermek istedikleri, kendileriyle ülkeleriyle ilgili gerçekten iyi bir deneyim sunan açık bir kültür. İsveçliler her zaman insanları fika davet ediyor ve kültürel farklılıklar hakkında konuşuyor, insanları entegre ediyor ve farklılıklara saygı duyuyor. Bu yüzden endişelenmenize gerek yok!

  • “Sınıfları anlamıyorsam ne olur?”

Buraya gelmeden önce kendime sorduğum bir şeydi ve… .. toplam zaman kaybı. Buradaki Profesörler her şeyi açıklığa kavuşturmak için ellerinden geleni yapıyorlar, her zaman soru olup olmadığını veya birisinin anlamadığını, özellikle de sınıfta uluslararası öğrencileri varsa soruyorlar. Sınıfta sorular sorabilir, profesör veya danışmanla randevu alabilir ve elbette anlamadığınız her şey hakkında bir e-posta gönderebilirsiniz. Yani endişelenme!

  • “ Ya arkadaş edemezsem?”

Bu çok aptalca bir soru olabilir, ama kendim yaptım ve bazılarınızın isteyeceği veya zaten yaptığını iddia ediyorum. Hatırlamanız gereken şey: herkes sizinle aynı konumda. Uluslararası öğrencilerle tanışırsanız, sizinle aynı şeyi hissettiklerini bileceksiniz, her şey yeni, bağlantı kurmak ve iyi arkadaşlara sahip olmak istiyorlar, bu yüzden bazı konuşmalar başlatmak için açık olmanız gerekiyor ve işte gidiyorsunuz! Ve İsveçliler çok cana yakın, bu yüzden yalnız olmayacaksınız!

Eminim aklınızdan geçen daha fazla “Ne Ifs” vardır, bu tamamen normaldir. Yurtdışında eğitimin, özellikle İsveç’te (;)) harika bir macera olduğunu ve geleceğe dair küçük endişelerin gelmenizi engellememesi gerektiğini unutmayın. Tüm bu soruları düşündüm ve yine de gelmeye karar verdim. Ve biliyor musun? Hayatımın en iyi kararı buydu!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir