İsveçte Eğitim

2020 baharında önemli bir özellik, dünya çapındaki üniversitelerin yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçiş yapmaları gerektiğidir.

Bu blogda, İsveç’teki yüksek lisans öğrencisi olarak “çevrimiçi” deneyimimi paylaşacağım. Perspektifimden, İsveç’teki uzaktan eğitimin olumsuzunu nasıl aştığımı ve olumlu öğrenmenin avantajından nasıl yararlanacağımı yazacağım.

İnternet girişi

Yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçişin İsveç üniversiteleri için internetten göreceli olarak kolay olduğunu itiraf etmeliyim. Önceki bir blogda İsveç’in pratik olarak nakitsiz bir toplum olduğunu konuşmuştum Sadece bu da değil, aslında bu ülkede internet kullanımı çok yüksek. Birçok park, kahve ve kütüphanede ücretsiz internet erişimi mevcuttur.

Üniversite ne olacak? Kayıt olduğunuz andan itibaren tüm öğrenciler bir öğrenci e-posta hesabına ve çevrimiçi birçok ücretsiz yazılıma erişebilir. Ayrıca, tüm bibliyografik materyaller kamu ve üniversite kütüphanelerindeki web platformlarında çevrimiçi olarak mevcuttur.

Bu şekilde, internet erişimi veya malzemesi açısından şokun zor olmadığını takdir ediyorum. İsveç üniversite sistemi çok dost canlısı ve dijital platformlarla iyi yapılandırılmış.

CANVAS’ın (üniversite sistemim) nasıl göründüğünü yakalama

Online Dersler

Bu yüzden yüksek lisans programımdaki en büyük ve en belirgin değişiklik derslerin çevrimiçi olmasıydı. Öğretmenler sunumları kaydetti ve Canvas’a (üniversite sistemi) yükledi. Ayrıca, Zoom kullanarak uzaktan bazı önemli sınıflar ve tartışmalar yaptık.

Çevrimiçi derslerimden birini yakalama

Grup çalışması

İsveç’te okuduysanız, temel özelliklerden biri grup çalışmalarıdır. Peki çevrimiçi nasıl? Benim durumumda çok fazla değişmedi çünkü çoğu zaman birlikte çalışmak için mükemmel bir zaman seçmek zor. Bu nedenle, genellikle bir Google dokümanımız vardı veya insanları aradık. Artık, yakınlaştırma kullanan herkes için bu biraz daha kolaydı çünkü herkes onu kullanmaktan daha fazla güveniyordu ve video görüşmeleri artık çok normal hale geldi.

Grubu yakınlaştırmayı kullanma

Ödevler ve Test

Programımda her zaman bireysel ve grup ödevlerini internet üzerinden üniversite sistemine yüklemem gerekiyor. Bu hiç değişmedi (Bu yüzden İsveç’teki geçişin çok kolay olduğunu söyledim). Ancak şunu söylemeliyim ki, bunları yapma zamanı üzerinde daha az baskı vardı, çünkü durum nedeniyle profesörler çok destekleyici oldular.

Programımdaki test genellikle uzun makalelerdir. Her zamanki gibi Canvas’a yüklemem gerekiyor. Düzenli zamanlarda, testlerle ilgili sorular için özel bir sınıfım vardı. Bu dersler şimdi çevrimiçi oldu ve profesörlerim de “oturumda düşüş” ekliyor. Oturumdaki düşüş temel olarak profesörlerin her zaman Zoom üzerinde olduğu belirli bir zamandır ve soru sorarsanız sanal odaya girip çıkabilirsiniz.

Ayrıca, profesörlerimizle belirli bir zamanda bireysel değerlendirmemiz var.

Pozitifliği vurgulamak

  • Kaydedilmiş dersler: Bazen bir dersi kaçırırsanız veya acil bir durumunuz varsa bu “bilgiyi” kurtaramazsınız. Çevrimiçi kaydedilmiş derslerle derslere her zaman erişebiliyorum ve aynı zamanda birçok kez izleyebildim.
  • Dijital Yardım: mevcut durumla birlikte birçok insan BT kullanımını öğrenebilir ve daha iyi hale gelebilir. Bu deneyimden ayrılmak beni rahatlık alanımdan ayrıp yeni şeyler denememi sağlıyor.
  • Ülkenize dönebilmeniz için: Birçok sınıf arkadaşı kendi ülkelerine dönüp çalışmaya devam edebilir. Ayrıca bu kiradan tasarruf etmek için onlara yardımcı olur.
  • Son olarak, İsveç üniversite sisteminin çok hızlı ve az sorunla nasıl çevrimiçi hale gelebileceğinden çok etkilendiğimi söylemek istiyorum.

Negatifin üstesinden gelmek

  • Sınıf arkadaşlarımla fiziksel tartışma ya da fikir paylaşamamak. Bu deneyim alışverişi için uluslararası deneyim önemlidir. Ancak bunun birçok insana, kendilerini daha iyi ifade etme ve hatta derslere “katılma” özgürlüğü verdiğini görebiliyordum. Sonuçta yeni sınıf arkadaşlarımı tanıdım gibi hissediyorum.
  • Tüm programlar çevrimiçi olarak uyarlanamaz: Bazı programların laboratuvarlara veya yüz yüze dersleri içeren başka faktörlere ihtiyacı vardır. Burada İsveç’te bir denge bulunduğunu düşünüyorum ve birçok meslektaşım, biraz üzgün olsa da, modalitedeki bu değişiklikle baş edebileceklerini söyledi.

Paylaştığım gibi, bir öğrenci olarak deneyimim çok değişmedi ve bir bilgin olduğumdan beri her şeyin çevrimiçi olmasına rağmen İsveç’te kalmak zorunda kaldım. Tabii ki, meslektaşları ile gerçek bir şekilde paylaşamamak üzücü, ancak şu anki dünya durumunu anlıyorum. Kısacası, bu çevrimiçi deneyimi burada, İsveç’te yaşadığım için çok minnettarım.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir