İsveçte Öğrenciler İçin Konaklama

Böylece, tüm sıkı çalışmanızdan sonra, hayalinizdeki programa kabul edildiniz ve İsveç’te okumaya hazırsınız. Her şeyden önce, TEBRİKLER! Başardın!

Şimdi plan yapma zamanı! Bir yer aramaya başladınız. Sen doğru yoldasın dostum. Konaklamayı olabildiğince erken aramak, yapabileceğiniz en iyi şeydir.

COVID-19 nedeniyle şu anda birçok şey belirsiz olabilir. Ve bu zor. Kesinlikle anlıyorum. Her zaman üniversite web sayfası ve resmi bilgileri kontrol buraya İsveç’te mevcut durum hakkında.

Bu yazıda, daha normal zamanlarda nasıl bulunacağına dair bilgilere dayanarak adım adım bir öğrenci yerini nasıl bulacağınızı anlatacağım.

Kredi bilgileri: Leon Seibert / Unsplash

Doğru yer nasıl bulunur?

Ücretli bir öğrenciyseniz, muhtemelen üniversitenizden öğrenci yurdu teklif edilecektir. Ancak seçenekleriniz bütçenize, tercihlerinize, şehrinize ve konumunuza bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda, ücret ödemeyen öğrencilerin de öğrenci konaklama şansı vardır. Bu nedenle, ilk adım olarak, hangi seçeneklere sahip olduğunuzu öğrenmek için üniversitenize başvurmanız gerekir.

Örneğin, kabul sonuçlarından sonra, Norrköping’deki uluslararası öğrenciler için konut acentesinden bir e-posta aldım. Teklifleriyle ilgileniyorsam benden istendi;

 1. Öğrenim ücretini ödeyin (İsveç Enstitüsü bursu sahibi olarak öğrenim ücreti ödemeniz gerekmez, sadece konut acentesini bilgilendirmeniz gerekebilir)
 2. Depozitoyu öde
 3. Banka dekontunu e-posta ile gönderin
 4. Online sistemi kaydederek konaklama başvurusu yapın

Bu adımları tamamladıktan sonra, konaklama biriminden öğrenci konaklama seçenekleri hakkında bir e-posta aldım. İşte e-posta;

İlkini seçtim ve süper kampüs, dükkanlar ve şehir merkezine yakındı. Daha iyi olabilecek tek şey sosyalleşmek için ortak bir alana sahip olmaktı. Ama yine de odamdan oldukça memnunum!

Başka bir durum, çeşitli nedenlerden dolayı konaklamanızı ayarlamanız gerektiğidir. Şimdi ne yapabileceğinize bakalım.

1. Konut kuyruğuna katılın.

İsveç’te konut bulmak zor olabilir. Ancak bunu kolaylaştıracak bir sistem var. Peki, konut kuyruğuna katılmak tam olarak ne anlama geliyor? Temel olarak, listedesiniz ve puan toplamaya başlıyorsunuz. Bu sistemin mantığı ne kadar uzun beklerseniz o kadar çok puan toplarsınız. Google’a nasıl katılacağınızı öğrenmek için şehir adınızı ve konut kuyruğunuz!

Örneğin, İsveç’teki en kalabalık şehir olduğu için Stockholm’de yaşamak için bir yer bulmak daha zor olabilir. Bir örnek görmek için, Stockholm’deki konut sisteminin nasıl çalıştığını buradan okuyun . Protip: Ayrıca, belediye ile birlikte konut sıralarına göz atın  . Belediyelerin çoğu barınma kuyruğu sürecinde yer almaktadır.İsveç'te tipik bir ev

Kredi bilgileri: Unsplash / Per Lööv

2. İlgili Facebook gruplarını bulun.

Birçok insan Facebook grupları aracılığıyla bir yer arıyor. Böylece hem kısa hem de uzun süreli konaklamalar için birçok teklif görebilirsiniz. İnsanlara ne tür bir yer aradığınızı bildirmek için bir yayın da paylaşabilirsiniz. Ama sizi kandırmak isteyen dolandırıcılıkların ve insanların farkında olun!

Facebook’ta İngilizce ‘şehir adı’ ve ‘konaklama’ araması yapın. Ayrıca, şehir adı ve ‘bostad veya lägenheter i (şehrin adı)’ gibi İsveççe kelimelerle gruplar bulabilirsiniz.

İşte Facebook grupları için bir örnek: Jobb och bostad i Malmö – Malmö’de İş ve Konaklama  hem konaklama hem de iş arıyor! Benzer anahtar kelimeleri ve şehrinizi arayabilirsiniz.

3. Kelimeyi yayın.

Arkadaşlarınıza, ailenize ve sınıf arkadaşlarınıza bir yer bulma konusunda tavsiyeleri olup olmadığını sorun. Bir oda kiralayan birini tanıyor olabilirler. Ağınıza ulaşın ve aktif olarak konaklama aradığınızı söyleyin. Neredeyse tüm İsveç şehirlerinde, ev sahiplerinin büyük evlerinde yeni odalara oda kiralaması oldukça yaygındır. Örneğin, dijital büyükelçi Camilo her zaman Göteborg’da bir İsveçli ev sahibiyle yaşamak için bir şans elde etmenin ne kadar mutlu olduğunu söylüyor. Deneyimlerini henüz okudun mu?

4. Öğrenci sendikalarına göz atın.

Bazı öğrenci birlikleri yeni gelen öğrencilerin kalacakları bir yer bulmalarına yardımcı olmaktadır. Herhangi bir teklifi veya tavsiyesi varsa öğrenci organizasyonunuzla iletişime geçin. Doğrultusunda olsun! Lund Üniversitesi öğrenci sendikalarının  toprak ağalarını ve öğrencileri eşleştirmek için bir web sayfası vardır . Web sitesinde ayrıca Helsingborg ve Malmö’de de reklamlar bulunmaktadır.

Kredi bilgileri: Unsplash / Martin Bjork

5. Web sitelerinde arama yapın. 

Konaklama için arayabileceğiniz çeşitli web siteleri vardır. Ayrıntılı bir araştırma yapın. Seçeneklerinizi yazın ve karşılaştırın. Ev sahipleriyle iletişim kurun. Bazı ev sahipleri sizi tanımak için çevrimiçi bir toplantı yapmak isteyebilir! Protip : Dost olun, doğru bilgileri verin, röportajlara zamanında katılın ve güvenilir bir kiracı olduğunuzu gösterin!

Bir yeri arama yolculuğunuzda size yardımcı olabilecek bazı web siteleri.

Blocket.se 

Qasa.se

Livetogrow.se  (Stockholm ve Linköping)

Bostad Direkt (Stockholm, Göteborg, Malmö)

Hyra Bostad

Boplast (Göteborg)

Samtrygg

Boplats Syd (Skåne)

Bostadslistan 

Bostadhub

Öğrenci yurtlarında koridor odalarında yaşamak nasıl?

Çamaşırlarınızı yıkamanız, odanızı temizlemeniz ve ortak alanları düzenli ve temiz tutmanız gerektiğini tamamen bekleyebilirsiniz! Bunun dışında, her öğrenci yurdu farklı kaynaklara veya kurallara sahip olabilir. Her zaman konut acentesi ile kontrol edin. İşte size deneyimlerimden bahsedeceğim!

Kredi bilgileri: Magnus Liam Karlsson / imagebank.sweden.se

 • Genellikle öğrenci konutundaki mobilyalı koridor odaları tek kişilik yatak, sandalyeli çalışma masası, gardırop ve çekmeceden oluşur. Protip : Kendi flip-floplarınızı, küçük bir havlunuzu ve belki de kötü çarşaflarınızı ilk gün için getirin, çünkü alışverişe kadar bir tane alamazsınız!
 • Öğrenci yurdundaki koridor odası büyük olasılıkla kendi odanız olduğu anlamına gelir. Çok büyük değil ama tek bir kişi için gayet iyi. Genellikle zemini 5 ila 10 kişi ile paylaşırsınız.
 • Banyonun odanızda olması yaygındır. Bazı durumlarda, banyoyu da paylaşmanız gerekebilir. Duş almak için yarım saat beklemek fikrine dayanamıyorsanız, tercihlerinizi konut acentesi ile paylaşın.
 • Ortak bir mutfağa sahip olmak oldukça mümkündür. Bu, birçok uluslararası öğrenciyle olacağınız anlamına gelir. Bunu yeni arkadaşlar edinmek için bir fırsat olarak düşünün! Things (İşler düzeldiğinde ve sosyal mesafe bittiğinde).
 • Genellikle konukların konaklamak için uygun olması iyidir ancak bu konaklama türüne bağlı olabilir. Ev sahibinizle kontrol edin.

 • Mutfaklarda fırın, mikrodalga fırın ve yemek masası gibi temel ekipman türleri vardır. Benim durumumda, banyo paylaşıyorum ama süper serin odamda kendi buzdolabı var! Ancak çoğu durumda, sakinler buzdolabını paylaşır.
 • Muhtemelen kendi tava, tencere, mutfak eşyaları ve çatal bıçak takımlarını satın almanız gerekir.

Protip : Ev sahibinizin hangi ekipman parçalarını sağladığını kontrol edin. Onları önceden satın almayın!

 • Faturalar genellikle aylık kiranıza dahildir, ancak çamaşırhane için az miktarda para ödemeniz gerekir.
 • İnternet elbette mevcuttur, ancak bir Wi-Fi değildir. Birçok öğrenci internete erişmek için bir kablo veya yönlendirici kullanır.

Fiyatı ne kadar?

Kira, konaklama türüne, şehre ve şehirdeki konaklama yerine göre değişir. Bu nedenle, öğrenci yurtları genellikle öğrenci bütçesine en uygun kiraları sunar. Genel olarak konuşursak, bir öğrenci evindeki bir koridor odasında yaşamanın maliyeti genellikle 2900 SEK – 6000 SEK arasındadır. Ancak, özel konaklama yerleri biraz daha pahalı olabilir. Protip : Öğrenci yurdunda bir yer sunmadıysanız endişelenmeyin! Bir oda kiralamayı düşünün – genellikle büyük evlerin çatı odaları kiralanır -!

Bu gönderiyi beğendiyseniz, Study in Sweden ekibinden daha fazla blog yayınına göz atın:

İşte bu kadar! Şimdi, nereye bakacağınızı, ne bekleyeceğinizi ve öğrenci konaklamaları için tüm içeriden ipuçları. Umut ediyorum bu yardım eder! Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa yorumlarda bana bildirin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir